Království perníku - zážitkové programy, muzeum perníku
Databanka akcí

Na Jeleních vrších se rozhořel milíř

Tisková zpráva: NA JELENÍCH VRŠÍCH SE ROZHOŘEL MILÍŘ NA PÁLENÍ DŘEVĚNÉHO UHLÍ
V sobotu 01.08.2009 se na uhlišti nedaleko Jeleních Vrchů na Šumavě rozhořel milíř na pálení dřevěného uhlí. Ráno zahájili jeho stavbu hasiči z Nové Pece a další dobrovolníci. Spotřebovali zhruba patnáct prostorových metrů suchého dřeva.
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Nejprve postavili ze smrkových tyčí "krále". Ten se stal osou milíře. Prostor mezi tyčemi krále byl vyplněn suchým smrkovým klestím, aby se oheň v milíři potom mohl rozhořet.
Libín - S, folklorní sdružení
Pak přišla řada na "podlahu", správně by se mělo říkat "most", která v sobě obsahovala i zapalovací kanál. Na podlahu pak "uhlíři" začali skládat smrková polena a štěpiny těsně ke "králi".
Libín - S, folklorní sdružení
Bylo třeba vyplnit každou mezeru, každý volný prostor. Nejprve se naskládalo první patro, na něm druhé, úplný vrchol milíře vytvořil "čepec". Stavba tohoto "polotovaru" trvala do oběda.
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Odpoledne obložili "uhlíři" milíř smrkovým chvojím, na chvojí se naskládaly drny, celý milíř byl na závěr zatěsněn hlínou.
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Stavba milíře skončila odpoledne. Pak nastala chvíle čekání, než přijede starostka Věra Lávičková, aby spolu s plavebním ředitelem Hynkem Hladíkem milíř zapálili. Již během stavby se přišly na milíř podívat desítky turistů. Přijel i pozorovatel z bavorského Hinterschmiedingu (jméno obce by se dalo přeložit jako Zadní Kovářov), kde příští rok v rámci oslav 1000 let Zlaté stezky uspořádají kovářskou slavnost.

vlastní zapálení nešlo tak jednoduše, jak si organizátoři představovali. Zapálené chvojí přivázané na dlouhé tyči bylo třeba zasunout zapalovacím kanálem v milíři až do středu ke "králi". Starostka Lávičková zapálila chvojí poprvé, Hladík vsunoval tyč s hořícím chvojím do středu milíře, oheň však zhasnul.
Libín - S, folklorní sdružení
Ani druhý pokus nebyl úspěšný, sice trochu kouře vystoupalo nad milíř, ale "král" se nerozhořel.
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Až třetí pokus byl úspěšný.
Libín - S, folklorní sdružení
Hladík zahlédnul zapalovacím kanálem v samém středu milíře plamen.
Libín - S, folklorní sdružení
Krátce na to začal stoupat hustý bílý dům stále ještě nezakrytým "králem".
Libín - S, folklorní sdružení
Za chvilku začal na několika místech stoupat dým i pláště v horní části téměř 3 metry vysokého milíře o průměru více než 4,5 metru. Plavební ředitel dal pokyn k uzavření horního otvoru, "uhlíři" navíc okamžitě začali utěsňovat místa větších úniků kouře.
Při rozhořívání milíře byl přívod vzduchu regulován propíchnutím otvorů v plášti, tzv. dýmníků. Potom již bude milíř hořet bez přívodu vzduchu. Uvnitř se vyvine vysoká teplota, zhruba 1100 stupňů. Pod vlivem vysoké teploty nedojde ke shoření dřeva, ale k jeho zuhelnatění.

Velkým problémem při hospodaření v "kanálových lesích" bylo množství odpadového dříví (16 % vytěženého dřeva), které nebylo možné plavit na větší vzdálenosti, nebo by se taková doprava ani nevyplatila. Odpad se často pálil na pasekách. To však hrozilo nebezpečím vzniku lesních požárů. Ernest Mayer, ředitel krumlovského panství, vyřešil v roce 1808 tento problém v revíru Křišťanov založením sklárny, která dřevo potřebovala na výrobu potaše i pro topení v huti. Podobná cesta byla zvolena i na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu, v místě křížení s Medvědím potokem, u kterého vznikla v roce 1822 významná skelná huť, zpracovávající ročně 1.500 až 2.000 sáhů (5.115 - 6.820 prostorových metrů) odpadů plavebního dřeva. Byla založena na tak šťastném místě, že materiál ze všech těžebních míst mohl být dopravován až k tavícím pecím po kanálu.

Milíř bude hořet celý týden. O stavbu a péči o milíř se budou celý týden starat členové Sboru dobrovolných hasičů v Nové Peci. Stavba milíře začne 01.08.2009 v 8:00 hodin, ke slavnostnímu zapálení by mělo dojít ve 14:30 hod. K otevření milíře by mělo dojít v sobotu 08.08.2009 v odpoledních hodinách.

V neděli 09.08.2009 se bude konat na Jeleních Vrších v rámci projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu akce Kulturní osa plavební kanál. Jeho součástí bude folklorní setkání, vyprávění pohádek z obou stran Šumavy i ukázka plavení dříví. Návštěvníkům se bude nabízet i Jelenohorské dřevěné uhlí, právě to uhlí, které hasiči vyberou o den dřív z milíře. Kolik toho uhlí bude? Kdo ví, před rokem, kdy se milíř rozhořel na Jeleních Vrších po několika desetiletích znovu, to bylo 383 kg. Bude to víc, nebo snad méně? To uvidíme až v sobotu 08.08.2009 odpoledne.

Během celého týdne se můžete přijít podívat, jak pracují novodobí "uhlíři". Když přijdete v sobotu 01.08.2009, budete mít možnost přiložit svoje ruce k dílu.

Stavba milíře na Jeleních Vrších je součástí hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Jeho nositelem je folklorní sdružení Libín-S Prachatice, jedním z partnerů je obec Nová Pec. Dřevo na milíř poskytla Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu je spolufinancován Jihočeským krajem, obcí Nová Pec a městem Prachatice. Hlavním sponzorem je s.p. Lesy České republiky. Sponzorem milíře pro roky 2008-2009 je ENERGOFOREST.

Jak se dostanete na uhliště u Jeleních Vrchů? Od Nové Pece: za mostem jeďte přes první křižovatku přímo, na další před železničním přejezdem zahněte vpravo (hnědá směrová tabule Schwarzenberský kanál). Po asfaltové silničce s omezenou rychlostí na 20 km/hod. dojedete až na Jelení Vrchy. Respektujte omezení rychlosti, silnička je úzká s prudkými nepřehlednými oblouky, provoz je obousměrný. Na křižovatce zahněte vpravo přes mostek přes plavební kanál stoupáním na parkoviště v blízkosti tunelu. Zde zaparkujte. Dále se vydejte pěšky či na kole zpět na křižovatku u mostku přes kanál, zde vpravo. Uhliště je zhruba 400 metrů od Jeleních Vrchů nedaleko od plavebního kanálu.

Dipl.-Ing. Hynek Hladík
Tel. +420 602272442
Fax +420 388317609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
web: www.schw-kan.com v češtině
www.schw-kan.com/sd_home.html in der deutschen Sprache
www.hladikh.websnadno.cz
www.pohadky-maerchen.snadno.eu