[Hlavní strana] [Rejstřík informací] [Nabídka reklamy] [Kontakt] [Pro registrované]

Návrat na hlavní stranu

Požár na zámku byl jen cvičením.

Těsně po desáté hodině minulý čtvrtek dopoledne vyděsil obyvatele Linhartov ostrý zvuk hasičských a policejních sirén.

K požáru v půdních prostorách zadního křídla budovy vyrazili profesionální hasiči ze stanovišť v Krnově a v Bruntále, jejich dobrovolní kolegové dojeli z Města Albrechtic a Jindřichova. Další čtyři jednotky hasičů byly přivolány ze sousedního Polska. Naštěstí se jednalo jenom o cvičení, při kterém měli čeští a polští hasiči prokázat, zda spolu dokážou komunikovat a spolupracovat.

Nejdříve jsme čekali, až dorazí jednotky z Krnova a okolí, a až poté jsme přivolali hasičské týmy z Prudniku. Ty dorazily na místo zhruba za dvacet pět minut od naší výzvy, což je výborný výkon vzhledem k tomu, že je Prudnik od Linhartov vzdálen dvacet pět kilometrů," prozradil ředitel Hasičského záchranného sboru v Bruntále plukovník Jiří Patrovský, který cvičení řídil. Celé Linhartovy byly pro jistotu z důvodu bezpečnosti během cvičení pro běžnou dopravu uzavřeny.

Mezinárodní hasičské cvičení proběhlo v rámci Česko-polského projektu. Cíl 3 2007 -2013, který byl podpořen z dotací Evropské unie a Evropského fondu pro regionální rozvoj. Smlouvy o vzájemné pomoci českých a polských hasičů byly podepsány v loňském roce. Na základě těchto dotačních programů si Město Albrechtice a Prudnik mohly dovolit zakoupit zcela nové cisterny za téměř sedm milionů korun. Albrechtická cisterna byla také při cvičném zásahu také přítomna.

"Jsem velmi rád, že se taková mezinárodní cvičení pořádají. Jednak dochází k procvičení hasičů obou států, kteří své znalosti a zkušenosti mohou využít při ostrém zásahu, ale hlavně se při těchto cvičeních vychytávají menší nesrovnalosti a ukážou se problémy, které se při skutečných zásazích nesmějí stát,"konstatoval starosta Města Albrechtic Luděk Volek.

"Jenom za loňský rok měli naši hasiči přes dvě stovky výjezdů, z toho třicet požárů. Za letošní rok to je již dvacet sedm výjezdů. Dříve jsme se mohli spoléhat jen na spolupráci s českými hasiči, ale pokud můžeme počítat s posilami z Polska, je to pro Albrechticko, Osoblažsko i Krnovsko obrovská výhoda, a věřím, že stejně to vnímají také kolegové na polské straně. Jen se musíme naučit takové mezinárodní zásahy řídit a koordinovat," dodal starosta Volek.

V současné době je tudíž v projekční fázi vybudování nové stanice dobrovolných hasičů v Městě Albrechticích. "Jsem si jist, že pokud by tato akce byla reálná, a k požáru zámku skutečně došlo, byla by pomoc hasičů velmi účinná a rychlá. Věřím, že v případě skutečného požáru by byl linhartovský zámek včas zachráněn, aby se oheň nestačil rozšířit," podotkl Volek.

DALŠÍ INFORMACE: Zámek Linhartovy
Zveřejněno 10.06.2009 v 16:57 hodinCopyright 1998-2020 © databanka.akci.cz