[Hlavní strana] [Rejstřík informací] [Nabídka reklamy] [Kontakt] [Pro registrované]

Návrat na hlavní stranu

Linhartovský zámek chystá na sezónu řadu novinek.

Už jen něco přes dva týdny zbývá do slavnostního zahájeni Mezinárodního kulturního léta 2009 na zámku v Linhartovech.

Linhartovy/ Správce zámku v Linhartovech i jeho pomocnici mají plné ruce práce, aby se zámek předvedl v cele své krase.
Novinek bude na zámku celá řada, k nejzajímavějšim bude patřit například expozice o poštovnictví, které dominuje papírová replika poštovního kočáru.
"Letošní sezonu zaštit'uje téma cestováni a cestománie. Připravujeme pro návštěvníky šest nových expozic a také mnoho akci po celou sezonu," řekl správce zámku Jaroslav Hrubý. Tři z nových expozic, Zbrojnice, Flašky a sklenice a Zvonky i zvonečky, jsou už nainstalovány. Na instalaci čekají zbývajíci tři nové expozice - Historie poštovnictví, Plyšoví medvídci a Akordové citery. "Většina expozic opět pochází ze soukromých sbírek. Vyjímku tvoří například expozice poštovnictví, která vznikla za přispění pražského Poštovního muzea a také zámecká zbrojnice. Za tu vděčím skvělé spolupráci s krnovským muzeem," prozradil Jaroslav Hrubý původ nových expozic. Kromě nich na zámku zůstává expozice keramiky Jana Kutálka, Dětská galerie, Šící stroje, Historie křesťanství, zámecká obrazárna a také expozice dobového nábytku.

Zámek se letos bude moci pochlubit také dvěma raritami. První z nich bude příležitostné razítko, které bylo vyrobeno pro expozici poštovnictví, druhou pak bude výstava plyšových medvědů. "Momentálně je za rekord považována výstava jedenácti set plyšových medvídku, na zámku jich budeme vystavovat vice jak třináct set. Také příležitostné razítko bude k dispozici po celou sezonu, což je unikat," pochlubil se Jaroslav Hrubý.

Plné ruce práce však nemají jen Přatelé linhartovského zámku, ale také děti z albrechtické výtvarné dílny pod vedením Jaroslava Hrubého. Pro zámek vyrábějí nové papírové obyvatele i dopravní prostředky. Hotova je již replika poštovního dostavníku, která doplní expozici poštovnictví. Na dokončení čeká papírová žirafa, lev, medvěd i turista.

"Na kočáru pracovaly děti od sedmi do patnácti let, zejména ty menši. Pokud bych měl jmenovat konkrétní děti, tak nejvíce na tomto díle dělají Tomáš Kalina, Ondra Gebauer, Honza Rášo, Verča Kocianová, Katka Polášková a Martina Němcová. Ale pomáhaly i další děti," uvedl Jaroslav Hrubý, který je nejen správcem zámku, ale také učitelem výtvarné výchovy.

Vyrobit kočár, který je věrohodnou replikou skutečného poštovního dostavníku, jenž brázdil cesty v 19. století, není snadný ůkol. Vytvořit z kartonu a starých novin a letáků pojízdný model vyžadovalo přesnost a mravenci práci. Na kočáru jsme pracovali přibližně od listopadu," dodal Jaroslav Hrubý.

Nova sezona bude slavnostně zahájena v sobotu 30. května v 10 hodin. Návštevníci se mohou těšit na výstavu mořských mušli, olejomalby, fotografie i na bohatý doprododný program.

Moravskoslezský deník, Krnovský týdeník REGION ze dne 12.května 2009.
Květa Gebauerova

DALŠÍ INFORMACE: Zámek Linhartovy
Zveřejněno 12.05.2009 v 19:41 hodinCopyright 1998-2020 © databanka.akci.cz