[Hlavní strana] [Rejstřík informací] [Nabídka reklamy] [Kontakt] [Pro registrované]

Království perníku
Návrat na hlavní stranu

Platan javorolistý (Platanus acerifolia) [ Přírodní zajímavost ]

Platan javorolistý (Platanus acerifolia)
k.ú. Bartošovice na Moravě.

Mohutný soliter - pravděpodobně největší platan na severní Moravě - stojící vedle bartošovického zámku, zatím v poměrně dobrém zdravotním stavu.V roce 1768 byl založen zámecký park botanikem Josefem Emanuelem Canal de Malabailem. Probíhá výsadba cizokrajných dřevin , stavba rozsáhlých skleníků, stavby altánů, vodotrysk. V tomto období byl zřejmě vysazen i platan javorolistý (platanus acerifolia).
Tento památný chráněný strom roste solitérně severně od budovy zámku. Patří k největším stromům tohoto druhu v České republice a podle dostupných dat mezi 6 největších v Evropě. Odhadované stáří platanu je 220 let.Obvod kmene ve výšce 1,3 m : 760 cm Výška: 32 m.
Koruna bartošovického platanu je mohutná, rozložitá, pokrývá plochu asi 1000m2,což je dáno tím, že stále rostl jako solitéra.
Hmotnost stromu včetně kořenového systému lze odhadnout na 120 tun, takže se jedná pravděpodobně o největší živý organismus v republice. Tato hmotnost je srovnatelná s největším živočichem, kytovcem plejtvákem obrovským.
Vyhlášen: Usnesení rady ONV v Novém Jičíně ze dne 13.6.1980

Zdroj:
CHKO POODŘÍ

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
DALŠÍ INFORMACE: http://www.bartosovice.cz

AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 23.10.2021 v 00:34 hodinCopyright 1998-2022 © databanka.akci.cz