[Hlavní strana] [Rejstřík informací] [Nabídka reklamy] [Kontakt] [Pro registrované]

Království perníku
Návrat na hlavní stranu

Znak obce Paskov [ Znak a prapor ]

Dne 5. března 1996 slavnostně předal (tehdejší) předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky PhDr. Milan Uhde starostovi Paskova Ing. Petru Paukovi znak a prapor naší obce a příslušné dekrety opravňující obec k jejich užívání.

Podívejme se proto blíže v této souvislosti jednak na koncepci, symboliku a frafické uspořádání tohoto znaku, jednak na jeho historii a možné události či pověsti, jimiž mohlo být celkové výtvarné pojetí znaku inspirováno. Připomeňme přitom, že posledním výtvarným zpracováním znaku, jak byl i naší obci předán, je to, jež bylo publikováno v knize "Znaky měst severomoravského kraje" autorů Baletky a Loudy z ro. 1980.

Jedná se o postavu Panny Marie, držící na levé ruce Ježíška, v pravé ruce třímající žezlo a stojící na ležatě situovaném srpku měsíce s hroty obrácenými směrem vzhůru. V citované publikaci je znak vyobrazen barevně, a to tak, že štít znaku má modrou barvu, postavy na něm jsou v barvách přirozených se zlatými korunkami na hlavách a zlatými svatozářemi kolem hlav. Měsíční srpek má barvu stříbrnou.

Znak v popsaném výtvarném provedení (kromě barevného pojednání) je uveden již v prvním souhrnném, odborném, heraldickém díle, zabývajícím se našimi zeměmi, jehož autorem byl lékárník z Města Albrechtic Vincenc Robert Widimský. Svazky jeho díla věnované Čechám a Slezsku vyšly (německy) již v r. 1864, avšak k vydání svazku věnovanému Moravě (a zahrnujícího i Pakov) bohužel nedošlo. Rukopis je však pro studijní účely k dispozici ve Slezském muzeu v Opavě.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.obec-paskov.cz

Typ záznamu: Znak a prapor
AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 56, 31.10.2002 v 09:22 hodinCopyright 1998-2022 © databanka.akci.cz